Historia naszej Spółdzielni Mleczarskiej
Wieloletnia tradycja
Korzenie Spółdzielni Mleczarskiej "Mazowsze" sięgają lat 30-tych XX wieku. W 1966 roku wybudowano nowy zakład mleczarski, który w 1995 roku rozbudowano i z czasem modernizowano.
Nasza Spółdzielnia Mleczarska jest jednym z niewielu liczących się w rejonie podmiotów gospodarczych. Obecnie posiada nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną bazę produkcyjną oraz linię do konfekcjonowania serów. Produkcja w 90% trafia na rynki zagraniczne.
Spółdzielnia Mleczarska „Mazowsze” znajduje się w grupie zakładów polskich, które jako pierwsze w kraju posiadały certyfikat Unii Europejskiej na eksport swych produktów do krajów Unii Europejskiej. Prowadzimy wymianę wewnątrzwspólnotową, a także sprzedaż poza rynki UE.
SM „Mazowsze” obecnie obejmuje swym zasięgiem teren miast Chorzele i Przasnysz oraz gmin: Czarnia, Krzynowłoga Mała, Jednorożec, Krasne i Dzierzgowo. Działa na terenie całego powiatu przasnyskiego i częściowo ostrołęckiego, ciechanowskiego, mławskiego oraz szczycieńskiego.
Naszą misją jest dostarczanie produktów mleczarskich najwyższej jakości, spełniających oczekiwania klientów zagranicznych i krajowych, a wszystko to z dbałością o pracowników i środowisko.
Co mówią o nas liczby w 2023 roku?
Jak kształtuje się nasza historia?
Działalność Spółdzielni Mleczarskiej Mazowsze zapoczątkowała w Krzynowłodze Wielkiej jako zakład przerobu i skupu mleka. Po 1939 został przeniesiony przez władze niemieckie na ul. Rudą 10. Po 1945 zakład został wyzwolony przez grupę chorzelskich działaczy i stanowił podstawę pod szybko rozwijającą się spółdzielnię. W ciągu dwóch lat po wyzwoleniu Spółdzielni (1945-1946) przyjmowane było mleko tylko na świadczenia rzeczowe. 16 lutego 1947 roku Rada Nadzorcza składająca się z 9 członków na posiedzeniu wybrała Zarząd. 30 maja 1947 (w trzecim roku po wyzwoleniu) Zakład został zarejestrowany w Sądzie Rejonowym w Mławie jako: „Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza”
01 marca 1966 działalność rozpoczął nowy zakład z lokalizacją na ul. Grunwaldzkiej w Chorzelach. Przerób mleka w tym okresie wynosił 40 tysięcy litrów dziennie. 05 grudnia 1990 została zmieniona nazwa Zakładu na: „Spółdzielnia Mleczarska Mazowsze” w Chorzelach, która widnieje do dnia dzisiejszego. 14 sierpień 1993 Rada nadzorcza powołuje „CHEESE CHORZELE” SP. Z O.O. na części majątku spółdzielni. 17 grudnia 1993 firma „KRAFT JAKOBS SUCHARD” zakupuje udziały w „CHEESE CHORZELE” i tworzy spółkę „KRAFT CHORZELE”. Obecnie firma KRAFT CHORZELE istnieje pod nazwą BEL POLSKA.
Od 1996 roku Spółdzielnią Mleczarską „Mazowsze” kieruje Zarząd w składzie: